מה זה יועץ עסקי? או למה אני צריך יועץ עסקי?

אני כבר מנהל את העסק כבר שנים, אני יודע הכל לבד אני מספיק ח-כ-ם. בשביל מה אני צריך יועץ.

פתיחת עסק הוא השלב המרגש ביותר עבור כל יזם, איש עסקים או בעל חזון, אך ניהול של עסק הוא לא תמיד קל או נוח עבור כל אחד. בהתאם ליכולות, לידע ולכמות הזמן שברשות בעל העסק, הוא מתמודד בהצלחה (או שלא) עם הצרכים השונים של העסק ושל העובדים, עם דרישות הספקים, הבנקים, הרשויות, תנודות השוק, ניהול תזרים והשקעות, בניית אסטרטגיה, ניהול תקציבים, בחירת תמהיל שיווק ועוד. אין ספק שזו רשימה לא קטנה להתמודד עמה עבור אדם אחד, ואם נהיה כנים, הרשימה הזו היא רק קצה המזלג.

ההתמודדות עם כל כך הרבה תחומים לעתים זרה עבור בעלי העסקים ובהיעדר מידע או תשומת לב וללא התמחויות בנושאים שונים כמו ניהול חשבונות או ניהול מכירות יכולת קבלת ההחלטות נפגעת, וכתוצאה מכך גם העסק עלול להיפגע עד לכדי הפסדים.

מיהו יועץ עסקי?

יועץ עסקי הוא איש מקצוע שעובד עם בעל העסק באופן אישי ומייעץ לו במגוון תחומים, לרבות פיתוח מוצרים ותמחורם, פיתוח אסטרטגיה, שיווק ומימון.

כל עסק זקוק ליועץ עסקי בשלב כזה או אחר, שכן בעל עסק אינו יכול לראות את התמונה כולה מנקודת מבט אובייקטיבית. מעורבות רגשית, לחץ כלכלי, אינטרס אישי או חוסר מקצועיות בתחומים מסוימים עלולים לגרום לו לראות את המציאות בצורה סובייקטיבית ולהשפיע על אופן לקיחת ההחלטות.

סוגים שונים של יועצים עסקיים

קיימים מגוון סוגים של יועצים עסקיים, ביניהם יועצי ביטוח, יועצי השקעות, מומחים משפטיים, רואי חשבון, יועצים מומחים (בתחום הפעילות של העסק, כמו יועץ קולינרי למסעדנים לדוגמה) ועוד. פרט להם יש 2 סוגים של יועצים שלא מעט מתבלבלים בתחום התמחותם ופעילותם: יועץ עסקי פיננסי ויועץ עסקי שיווקי.

מה ההבדל ביניהם?

יועץ עסקי פיננסי הוא עמוד התווך של העסק, שכן הוא מסייע לבעל העסק לפתח אסטרטגיה פיננסית חזקה, יציבה וארוכת טווח, שבבסיסה מטרות ויעדים לטווח קצר וארוך.

יועץ עסקי פיננסי לומד את העסק על מנת ליצור תהליכי התייעלות ושיפור בהיבטים שונים מאופן הניהול ועד לשיטות העבודה של עובדי החברה או לאופי ההתנהלות מול הספקים, זאת להבדיל מהיועץ העסקי השיווקי שעוסק רק בפן השיווקי של מוצרי החברה והשירותים שאותם היא מעניקה.

במרבית המקרים יועצים שיווקיים אינם בקיאים מספיק בהיבטים פיננסיים שונים, ובניית אסטרטגיה שיווקית ללא היכרות מעמיקה עם העסק בפן הפיננסי עלולה לגרום לנזק משמעותי ולעתים הרסני לעסק.

יועץ שיווקי יכול לסייע לעסק למנף מוצרים או להגדיל את היקף המכירות, אך יועץ פיננסי מסוגל לבחון את העסק ברזולוציות יותר מדוקדקות ולבנות תשתית איתנה לטווח הארוך, וכך גם להגדיל את היקף המכירות, גם לייעל את שיטות העבודה וגם להקצות משאבים בצורה שנכונה יותר לעסק.

לסיכום,

יועץ עסקי פיננסי הוא היועץ שאתו ניתן לצעוד כברת דרך, הוא מסייע לבעל העסק לייעל את שיטות עבודה, וכך חוסך לו הרבה זמן וכסף, בונה תכנית לעתיד הקרוב והרחוק, מסייע לבעל העסק לזהות ולנצל הזדמנויות, וכן להימנע מבחירות שגויות.
אף על פי שרוב בעלי העסקים הם מולטי – טאסקים מיומנים מאוד, ואף מתגאים בכך, ראוי שלא יעשו את הכל לבד! בעזרת יועץ עסקי פיננסי הם יכולים לחסוך זמן וכסף, להתמודד עם סוגיות פיננסיות מורכבות בחכמה, לקבל החלטות שנכונות לצמיחה עסקית ולקבל שקט נפשי, כי הם צועדים דרך עם מומחה בתחומו.

שתף עמוד:
מאמרים נוספים

אם אני לי מי לי

יועץ עסקי?! איזה כיף הוא יעבוד בשבילי הוא יציל אותי. הוא והוא והוא.
רגע רגע ואיפה אתה בעסק, איפה אתה בתמונה

קרא עוד »
דילוג לתוכן